مجموعه دندانپزشکی دکتر ابوالحسنی و آموزشگاه وارستگان نوین در قالب یک واحد و درتعامل سازنده با یکدیگر فعالیت می‌نمایند، در واحد دندانپزشکی همزمان که کارهای درمانی از قبیل ترمیمی،معالجه ریشه، جراحی، پروتز، ایمپلنت، ارتودنسی و.... جهت بیماران محترم انجام می‌شود، محیط مناسبی برای کارگاههای عملی و کارورزی دوره نرس دندانپزشکی آموزشگاه وارستگان نوین فراهم آمده است.

مدیریت واحد حاکم بر این دو مجموعه ظرفیت های خوبی را برای پیشرفت و هم افزایی هرچه بیشتر پیش روی مدیران و کارکنان قرارداده است.

امید است قابلیت های سایت دندانپزشکی و بروزرسانی اطلاعات این مجموعه بتواند شرایط دسترسی راحتتری را برای بیماران و نرس های دندانپزشکی در جهت ارتقا وضعیت موجود فراهم نماید.

دکتر ابوالحسنی

جراح-دندانپزشک

درباره ما

دندانپزشکی دکتر ابوالحسنی از سال 1382 در مشهد فعالیت خود را آغاز نموده است. دکتر ابوالحسنی با سابقه کار در درمانگاه های فرهنگیان و سابقه تدریس در آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان، توانسته است اعتماد خوبی را در بین فرهنگیان فراهم نماید. بطوری که درصد زیادی از بیماران را فرهنگیان و خانواده آنان تشکیل میدهند و کلیه خدمات دندانپزشکی در این مرکز با شرایط ویژه برای همکاران فرهنگی انجام می شود. در دندانپزشکی دکتر ابوالحسنی 5 یونیت دندانپزشکی با سایر ملزومات مطب از جمله دستگاه اتوکلاو کلاس B ، دستگاه رادیوگرافی، فسفرپلیت، کویترون، و ... در فضایی کاملا آرام و دلنشین استقرار یافته است و پذیرای مراجعین محترم می باشد.

گرانبهاترین موفقیت ما اعتماد شما بوده است.

دکتر ابوالحسنی

سوالات متداول

1- آیا در هنگام مراجعه به مطب های دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا،دیابت،بیماری های قلبی عروقی و... ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا ملاحظات قبل و بعد از درمان رعایت گردد.
2آیا مسواک زدن می تواند خطر ابتلا به سکته قلبی و بیماری های قلبی را کاهش دهد؟
رعایت بهداشت دهان و دندان که مسواک زدن مهمترین آن است نقش مهمی در گردش خون ایفا می کند و بروز ناراحتی های قلبی – عروقی و سکته قلبی را کاهش می دهد
3آیا فشار خون بالا می تواند سبب دندان قروچه شود ؟
فشار خون بالا مستقیما باعث دندان قروچه نمی شود ولی افزایش اضطراب و فشار عصبی ناشی از فشار خون بالا می تواند سبب دندان قروچه شود.
4آیا داروهای ضد انقعاد خون که در بیماران قلبی مصرف می شوند می توانند سبب بروز مشکلات پس از درمان های دندانپزشکی شوند ؟
کسانی که داروهای ضد انعقاد از قبیل آسپرین،فاروارین،پلاویکس و...مصرف می‌کنند با افزایش خطر خونریزی طولانی مدت بعد از درمان دندانپزشکی مواجه می شوند که لازم است قبل از درمان دندانپزشک خود را مطلع نمایند. همچنین باید از قطع خودسرانه داروهای ضد انعقاد پرهیز کنند و قبل از قطع دارو با متخصص قلب خود مشاوره نمایند.
5آیا افراد دارای فشار خون بالا می توانند کاندید ایمپلنت های دندانی شوند ؟
فشارخون منعی برای ایمپلنت ایجاد نمی‌کند فقط این بیماران باید قبل از کاشت دندان ( ایمپلنت ) دندانپزشک خود را از وضعیت بیماری خود مطلع نمایند تا تمهیدات لازم در درمان آنها انجام شود
6من برای رفتن نزد دندانپزشک اضطراب دارم ، ولی نمی دانم در این مورد چه می توانم انجام دهم ؟
اضطراب در مورد درمان های دندانپزشکی غیر معمول نیست. افراد در هر سنی آن را تجربه می کنند . بیماران مسن تر ممکن است کمتر قادر باشند بر استرس خود غلبه کنند که احتمال دارد این امر به دلیل وضعیت خاص جسمی آنان باشد . شما باید احساساتتان را با دندانپزشک و پرسنل مطب در میان بگذارید . اجازه دهید آنها بدانند که شما مضطرب هستید تا درمان را مطابق با وضعیت روحی شما به انجام برسانند .
7در مواجه با درد پس از درمان ریشه چه اقدامی باید انجام دهید ؟
درد ناشی از درمان ریشه به مدت 7 الی10 روز امری طبیعی است که معمولا با استفاده از مسکن های ضد التهاب به دستور پزشک کنترل می گردد. بیشترین درد زمانی است که ترمیم یا پانسمان بلند است و به دندان حین غذا خوردن و یا تماس با دندانهای فک مقابل فشار وارد می آید که باید با مراجعه به دندانپزشک اصلاح گردد. نکته مهم در جلوگیری از درد « استفاده از مسکن های تجویز شده توسط پزشک بصورت منظم و سر ساعت و قبل از بروز درد است »
8آیا به طور معمول پس از عصب کشی باید آنتی بیوتیک مصرف نمود ؟
خیر . تنها در صورت بروز تب و لرز ، تورم زیاد محدودیت در باز شدن دهان با تشخیص دندانپزشک باید آنتی بیوتیک مصرف نمود.
9درمان مجدد ریشه به چه دلیل صورت می گیرد ؟ به دکتر مراجعه کردم و دکتر تشخیص دادند که باید عصب کشی مجدد انجام گیرد در حالی که دندانم درد ندارد ؟
در عمل درمان ریشه ؛ پالپ دندان و باکتری ها بطور کامل خارج شده ، کانال کامل پر گردیده سپس دندان توسط یک ترمیم مناسب تاجی که مانع از ورود باکتری ها به داخل کانال شود بازسازی می گردد. در صورتی که در هر یک از مراحل فوق نقصی پیش آید باکتری ها فرصت می یابند که مجددا فعالیت نموده و دندان را دچار ضایعه نمایند . در این حالت درمان مجدد ریشه حتی اگر هنوز ایجاد درد ، تورم یا ضایعه نکرده باشد باعث توقف روند فوق گردیده و انجام آن امری ضروری است. بدیهی است درمان مجدد ، درمانی پیچیده تر بوده و درصد موفقیت آن نسبت به درمان اولیه پایین تر است که در صورت عدم موفقیت آن نیز ، درمان جراحی به عنوان گزینه آخر مطرح خواهد شد.
10آیا درمان ریشه درد ناک است ؟
درمان ریشه مانند سایر درمان های دندانپزشکی تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد و چنانچه بی حسی بطور صحیح اجراء شده باشد و پالپ دندان نیز دارای التهاب نباشد ، درد و ناراحتی شدیدی حین درمان وجود نخواهد داشت. ضمن اینکه معالجه ریشه بدون درد همواره مورد توجه دندانپزشکان بوده و هست.
11دندان من دچار آبسه ، عفونت و درد شدید است ، آیا نیاز هست که تا بهبود علائم صبر کرده سپس درمان عصب کشی را انجام دهم ؟
درمان ریشه از طریق پاکسازی کانال ها از باکتری سبب کاهش عفونت و درد شده بنابراین انجام عصب کشی نه تنها منعی ندارد بلکه موجب تسریع روند بهبودی است
12دندان شیری هم عصب کشی می‌شود؟
بله، برای دندان شیری هم در صورتی که نیاز داشته باشد، درمان ریشه صورت می‌گیرد. نحوه انجام درمان ریشه در دندان‌های شیری با دندان‌های دائمی تفاوت‌هایی از نظر تکنیکی دارد. در مواردی درمان دندان‌های شیری به پالپ تاجی محدود است و در مواردی شامل درمان ریشه دندان را هم در برمي‌گردد. دندان‌های شیری آسیاب تا سن دوازده سالگی در دهان کودک باقی می‌مانند. چون کشیدن زودهنگام آن‌ها ممکن است بر نظم و ترتیب دندان‌های دائمی که در آینده رویش پیدا می‌کنند تاثیر داشته باشند. کشیدن این دندان‌ها به صرف اینکه شیری هستند و قرار است بیفتند کار درستی نیست.
13جراحی ارتوگناتیک چیست ؟
جراحی ارتوگناتیک جراحی بر روی فک ها و صورت میباشد. ممکن است اشکالات به صورت کوچک بودن ، بزرگ بودن و یا رشد غیر متقارن فک ها و نهایتاً اختلالات اسکلتی- دندانی باشد. اختلالات اسکلتی دندانی نه تنها باعث مشکلات زیبایی در صورت بیمار میشود ، بلکه ممکن است عملکرد دهان را مختل نماید. جراحی پلاستیک با دخالت به موقع و انجام جراحی های مناسب می تواند از اکثر این اشکالات جلوگیری کرده و باعث کاهش عوارض شود.
14چه داروهایی باعث تغییر رنگ دندان ها مي‌شوند؟
مصرف تتراسایکلین در دوران بارداری ، باعث تغییر رنگ قهوه‌ای دندان‌ها در فرزند می‌شود. تتراسایکلین در کلسیمی که بدن برای ساخت دندان استفاده می‌کند، ته‌نشین می‌شود و زمانی که دندان می‌روید، رنگ زرد دارد و سپس در معرض نورخورشید، قهوه‌ای می‌شود. البته اگر تتراسایکلین بعد از شکل‌گیری همه دندان‌ها مصرف شود، تغییر رنگ ایجاد نمی‌کند. امروزه مصرف این دارو در بارداری و برای کودکان کم‌سن توصیه نمی‌شود. بعضی دیگر داروهایی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند، کلرهگزیدین (دهانشویه)، داکسی‌سایکلین هستند. فلوراید نیز ماده‌ای است که باعث استحکام دندان‌ها می‌شود. اما فلوراید زیاد هم می‌تواند تغییر رنگ ایجاد کند و در موارد شدید‌تر، باعث «فلوروزیس» ‌شود که در آن لکه‌های قهوه‌ای رنگی روی دندان‌ها به وجود می‌آیند. کودکانی که خمیردندان را دائم قورت می‌دهند و افرادی که از فلوراید زیاد (هم در آب و هم به صورت قرص) استفاده می‌کنند،بیشتر در معرض ابتلا به فلوروزیس هستند.
15چه داروهایی باعت افزایش حجم لثه می‌شوند؟
بعضی دارو‌ها باعث افزایش حجم لثه می‌شوند، به طوری که لثه روی دندان‌ها را پوشانده و محیط مناسبی برای باکتری‌ها ایجاد می‌کند که می‌تواند باعث بیماری‌ لثه شود. این دارو‌ها شامل: فنی‌تویین (ضدصرع)، سیکلوسپورین (برای جلوگیری از رد پیوند)، بعضی داروهای فشارخون (نفیدیپین، وراپامیل و دیلتیازم) رعایت بهداشت و مراجعه منظم به دندان‌پزشک مي‌تواند شرایط را بهبود بخشد.
16آیا معاینات دوره ای دندانپزشکی می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد ؟
معاینات دوره ای دندانپزشکی و درمان بیماری های لثه می تواند در کاهش سطح پروتئین های مرتبط با بیماری های قبلی موثر باشد

چند عارضه رایج دهانی داروها را بشناسید

همه می‌دانیم غذاهایی که مصرف می‌کنیم، روی وضعیت دهان ما اثر می‌گذارند، اما آیا دارو‌ها هم می‌توانند اثری روی دهان و دندان‌ها داشته باشند؟

دفعه بعد که خواستید دارویی بخورید، از خود بپرسید: «این دارو چه اثری روی دهان و دندان‌های من دارد؟» همه دارو‌ها برای درمان به کار می‌روند اما همه آن‌ها (چه خوراکی چه تزریقی، چه نسخه‌ای و چه بی‌نسخه) آثار جانبی متعددی دارند…

تاثیر آن‌ها در بسیاری موارد، روی دهان و دندان‌هاست. تخمین زده می‌شود ۴۰ درصد افراد، حداقل یک دارو مصرف می‌کنند که روی دهان و دندان‌هایشان اثر می‌گذارد. با بالا رفتن سن، این احتمال بیشتر می‌شود. به همین دلیل لازم است علاوه بر پزشک، دندان‌پزشک نیز بداند بیمار چه داروهایی مصرف می‌کند. آشنایی دندان‌پزشک با این دارو‌ها و عوارض احتمالی آن‌ها به او کمک می‌کند تشخیص دقیق‌تری بدهد و درمان مناسب را انتخاب کند.

در این مطلب به چند مورد از رایج‌ترین عوارض دهانی دارو‌ها اشاره می‌کنیم:


خشکی دهان

بزاق، فقط آب دهان نیست بلکه حاوی موادی است که باعث حفاظت از دندان‌ها و دهان در برابر عوامل بیماری‌زا می‌شود اما برخی دارو‌ها باعث کم شدن آن و خشکی دهان می‌شوند. بیش از ۴۰۰ نوع دارو این اثر جانبی را دارند. وقتی بزاق کافی وجود نداشته باشد، بافت‌های دهان ملتهب و تحریک و خطر عفونت، بیماری لثه و پوسیدگی دندان‌ها بیشتر می‌شود. بعضی داروهای مسبب خشکی دهان آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ضدافسردگی، داروهای پارکینسون، داروهای آلزایمر، بعضی مسکن‌ها، بعضی داروهای ضد فشارخون، داروهای ضدصرع، ضداضطراب‌ها، داروهای ضدتهوع و داروهای مخدر هستند.

خشکی دهان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و مشکلات فراوانی برای بیمار ایجاد کند. نوشیدن مایعات فراوان، جویدن آدامس‌های بدون قند و قرار دادن قطعه‌های کوچک یخ در دهان تا حدی می‌تواند مشکلات این بیماران را کم کند.

عفونت قارچی

مصرف بعضی دارو‌ها باعث بروز عفونت قارچی (کاندیدیاز) در دهان می‌شود؛ مثل داروهای مصرفی در درمان آسم (اسپری‌های استنشاقی)، بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای شیمی‌درمانی بنابراین لازم است پزشک به بیمار آموزش دهد بعد از استفاده از این دارو‌ها به‌خصوص اسپری‌ها، دهان خود را با آب بشوید تا احتمال بروز مشکل کمتر شود.

التهاب لایه داخلی دهان

«موکوزیت» التهاب بافت مرطوب دهان و لوله گوارش است. این وضعیت اغلب بعد از شیمی‌درمانی بروز می‌کند. پزشکان معتقدند بعضی داروهای شیمی‌درمانی تغییرات بیولوژیکی ایجاد می‌کنند که باعث آسیب به سلول‌ها می‌شود. موکوزیت التهابی دردناک در قسمت دهان و زبان است و می‌تواند زخم‌های دهانی، خونریزی و درد ایجاد کند. این شرایط اغلب باعث مختل شدن غذا خوردن فرد می‌شود. اگر بیمار بعد از شیمی‌درمانی الکل بنوشد، سیگار بکشد، به بهداشت دهان خود توجه نکند، مبتلا به دیابت، ایدز یا بیماری کلیوی باشد، بیشتر احتمال دارد دچار موکوزیت شود.

چه داروهایی باعث تغییر رنگ دندان ها می‌شوند؟

زخم دهان، درون دهان یا روی زبان دیده می‌شود. زخم‌های دهانی را به دهانه آتشفشان تشبیه می‌کنند چون سوراخی در وسط دارند و کناره‌هایشان برجسته است. داروهای شیمی‌درمانی که باعث موکوزیت می‌شوند، می‌توانند زخم‌های دهانی نیز ایجاد کنند. سایر دارو‌ها عبارتند از: آسپیرین، پنی‌سیلین، فنی‌تویین و بعضی آنتی‌بیوتیک‌های دیگر.

تغییر حس چشایی

گاهی دارو می‌تواند باعث تغییر در حس مزه غذا‌ها شود؛ مثلا مزه فلز، شوری یا تلخی در دهان ایجاد کند. این تغییرات حس چشایی در افراد مسنی که چند دارو را با هم مصرف می‌کنند، بیشتر است. این وضعیت اغلب موقت است و با قطع مصرف دارو از بین می‌رود. از جمله این دارو‌ها می‌توان به داروهای شیمی‌درمانی، داروهای آنتی‌هیستامین، بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها (مثل آمپی‌سیلین و تتراسایکلین)، داروهای ضدقارچ (مثل آمفوتریسین B)، داروهای ضدآسم، داروهای فشارخون (دیلتیازم)، کورتون‌ها، داروهای ضدصرع و محصولات ترک‌سیگار (مثل پچ نیکوتین) اشاره کرد.

پوسیدگی دندان و صدمه به مینا

شکر، یکی از مواد افزودنی در بسیاری داروهاست. از ویتامین‌ها گرفته تا شربت‌های ضدسرفه و… و استفاده طولانی‌مدت از این داروهای شیرین می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود بنابراین لازم است بعد از مصرف این دارو‌ها، دهان را با آب شست یا در صورت امکان از انواع غیرشیرین آن‌ها استفاده کرد. این خطر به‌خصوص در کودکان بیشتر است و اگر کودک باید چنین داروهایی را به مدت طولانی مصرف کند، لازم است به او یادآوری شود هر بار دهانش را بشوید تا دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار نگیرند.

آسپیرین، دارویی اسیدی است و جویدن آن می‌تواند باعث آسیب دیدن مینا شود. این دارو را باید طبق دستور پزشک مصرف کرد و آن را کنار یا روی دندان‌ها قرار نداد. بعضی از داروهای استنشاقی آسم نیز اسیدی هستند و در صورت مصرف طولانی‌مدت ممکن است باعث صدمه به مینا شوند.

خونریزی

مصرف بعضی دارو‌ها مثل آسپیرین و داروهای ضدانعقاد، با جلوگیری از ایجاد لخته باعث خونریزی در قسمت دهان می‌شود. این مشکل به‌خصوص در زمانی که نیاز به جراحی لثه وجود دارد، مشکل‌ساز خواهد شد بنابراین حتما باید مصرف آن‌ها را به دندان‌پزشک اطلاع داد.

پوکی‌استخوان

بعضی دارو‌ها باعث کم شدن تراکم استخوان می‌شوند این مشکل به‌خصوص در زمان قرار دادن ایمپلنت در فک، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود

داروهای کیت اورژانس مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی

وقوع حوادث اورژانسی در تمام مراکز درمانی ازجمله مراکز دندانپزشکی موضوعی ناخوشایند اما محتمل است. مشکلات قلبی در جامعه صنعتی امروز، شیوع بیشتری یافته است و با افزایش امید به زندگی، تعداد مراجعین سالخورده با مشکلات سیستمیک پیچیده، افزایش چشمگیری یافته است.

به‌عنوان دندانپزشک خوب موظف هستیم که در محل طبابت خود آمادگی کافی برای نجات جان بیمارانی که حین کار یا حتی در سالن انتظار یا پله‌های مطب نیازمند مداخله پزشکی اورژانس می‌شوند، داشته باشیم. در این مطلب به تعدادی از داروهای اورژانس که در مطب‌های دندانپزشکی و کلینیک‌های دندانپزشکی باید باشد می‌پردازیم.

داروهایی که در مطب دندانپزشکی باید حتماً در کیت اورژانس در دسترس باشند تعداد زیادی نیستند. در مراکز بزرگ و مجهز دندانپزشکی که حجم بیمار بالا دارند و جراحی‌ها و درمان‌های پیچیده‌تر در آن‌ها انجام می‌شود، کیت اورژانس ساده مطب کافی نیست و نیاز به ترالی اورژانس وجود دارد. البته در مطب‌هایی که جراحی‌های وسیع انجام می‌شود هم بودن ترالی اورژانس ارجح است. در این مراکز پرستار آموزش‌دیده و مجرب جهت استفاده از اقلام ترالی اورژانس و همچنین انبارگردانی آن در تمام ساعاتی که مرکز در حال فعالیت است باید حاضر باشد.

ترالی اورژانس یک واحد متحرک ست که باهدف حیاتی احیای قلبی ریوی طراحی‌شده است. این ترالی با تمام داروها و ملزومات موردنیاز تیم اورژانس در زمان احیای قلبی ریوی قبلاً تجهیز گردیده است. این واحد متحرک در محل‌های استراتژیک بیمارستان یا اورژانس قرارگرفته و قادر است در زمان توقف عمل قلب و ریه به‌سرعت بر بالین بیمار آورده شده و توسط تیم پزشکی آموزش‌دیده مورداستفاده قرار گیرد.

چه داروهایی در مطب دندانپزشکی باید حتماً داشت؟


اپی نفرین:

بدون شک مهم‌ترین دارویی است که در کیت اورژانس یک دندانپزشک می‌تواند باشد. به‌صورت 1 در 1000 در سرنگ‌های آماده تزریق باید نگهداری شود. یک داروی محرک سمپاتیک است که در شوک آنافیلاکسی که خطرناک‌ترین اورژانس یک مطب دندانپزشکی است، نقش حیاتی در نجات جان بیمار دارد. در حملات خطرناک آسمی هم از این دارو استفاده می‌شود. به‌صورت تزریقی و در دوز 0.3 و 0.5 میلی‌گرم به‌صورت داخل عضلانی و زیر جلدی می‌تواند استفاده بشود. (اپی نفرین در احیای قلبی داخل وریدی و یا مستقیم داخل قلب تزریق می‌شود که در حیطه درمان‌های اورژانس مطب دندانپزشکی نبوده و تیم اورژانس حرفه‌ای احیا نیاز دارد، در شوک آنافیلاکسی هم در ادامه تزریق داخل وریدی موردنیاز است) عمر نگهداری این دارو محدود است و باید به تجدید داروی آماده تزریق در زمان‌بندی معین توجه کرد.

آسپرین

در دوز 60 تا 325 میلی‌گرم و در حملات ایسکمیک قلبی، باید سریع توسط بیمار استفاده شود. یک مهارکننده تجمع پلاکتی بوده و با رقیق کردن لخته خونی از آسیب‌های بیشتر می‌تواند پیشگیری کند.

نیتروگلیسیرین

قرص‌های زیرزبانی نیتروگلیسیرین در کیت اورژانس دندانپزشکی کافی است و نیازی به نوع وریدی آن معمولاً وجود ندارد. در نارسایی احتقانی قلب همراه با انفارکتوس میوکارد، آنژین صدری کاربرد دارد. (در اتاق عمل البته کاربرد اورژانسی خاص خود را دارد). در بیماران باسابقه MI در یک سال اخیر، همیشه این دارو را به همراه آسپرین کنار دستتان داشته باشید!

دیفن هیدرامین

یک داروی هیستامین بلوکر قابل تزریق برای کیت اورژانس دندانپزشکی ضروری است. دیفن هیدرامین برای این کیت بهترین انتخاب است که در واکنش‌های آلرژیک خفیف‌تر (نسبت به شوک آنافیلاکسی) هم می‌توان از آن استفاده کرد. در شوک آنافیلاکسی هم بعد از اپی نفرین، داروی مهمی به شمار می‌رود. در دوز 25 تا 50 میلی‌گرم، وریدی یا عضلانی استفاده می‌شود.

گلوکز

در مطب باید دسترسی به قند برای حالت‌های اورژانسی بیماران وجود داشته باشد. البته دستیاران مطب‌ها معمولاً درست کردن آب‌قند را بلد هستند! ولی مشکلات وقتی زیاد است که بیمار شما هوشیاری خود را ازدست‌داده باشد و نتواند آب‌قند بخورد. در این صورت سرم دکستروز یا گلوکاگون (1 میلی‌گرم) به بیمار تزریق می‌شود.

داروی برونکودیلاتور

آمینوفیلین که شکل تزریقی آن آمپول 250 میلی‌گرمی در 10 سی‌سی هست یک داروی مناسب برای حضور به‌عنوان برونکودیلاتور در کیت اورژانس است. در برونکواسپاسم حاد (به دنبال واکنش آلرژیک) و حملات آسمی می‌تواند، نجات‌بخش باشد.

اکسیژن

کپسول اکسیژن در تمام اورژانس‌های دندانپزشکی می‌تواند موردنیاز باشد. اکسیژن تقریباً در تمامی اورژانس‌های دندانپزشکی می‌تواند استفاده بشود و خطری را متوجه بیمار نمی‌کند.

داروهای ترالی اورژانس برای مراکز درمانی پیشرفته دندانپزشکی

ترالی اورژانس در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشورهای مختلف، چیدمان و داروهای ازنظر جزئیات ممکن است باهم تفاوت‌هایی داشته باشند. ولی اساس داروهای ترالی اورژانس مراکز درمانی، واحد است. در ایران بر اساس کتابچه راهنمای مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور، اقلام دارویی موردنیاز ترالی اورژانس، مشخص شده است.

اورژانس پزشکی مطب دندانپزشکی

02

در هر اورژانس و مرکز فوریت‌های پزشکی باید یک ترالی اورژانس مجهز به داروها و تجهیزات مشخص و استانداردی باشد. بدیهی است بعد از هر بار استفاده از ترالی تمام داروها و تجهیزات مصرف‌شده باشید جایگزین می‌گردد و در زمان تحویل هم مطابق چک‌لیست به مسئول بعدی در آن مرکز تحویل داده شود. اعلام آماده بودن ترالی برای استفاده باید با خط خوانا روی برچسب نوشته و نصب گردد. با این توضیحات، بازدید منظم از ترالی اورژانس و انبارگردانی آن از اهمیت بالایی برخوردار است و در مراکز درمانی باید مسئولیت دقیق آن، بر عهده پرسنل معینی از آن مرکز درمانی قرار گیرد. در ترالی اورژانس مراکز درمانی به‌غیراز تجهیزات اورژانس (که موضوع صحبت ما نیستند) معمولاً داروهای زیر حضور دارند.

آتروپین یک داروی آنتی کولینرژیک است که در کیت داروهای اورژانس به‌صورت تزریقی می‌تواند موجود باشد. در برادیکاردی ها و ایست قلبی ناشی از تحریک واگ شدید، بسیار مؤثر است. آسیستول، فعالیت الکتریکی بدون نبض با ریتم قلبی کمتر از ۶۰، برادیکاردی علامت‌دار و در دوزهای بالاتر بعنوان پادزهر برای مسمومیت با ارگانوفسفره ها می‌تواند به کار رود.

لیدوکائین به‌عنوان یک داروی ضد آریتمی در ترالی اورژانس باید موجود باشد. وراپامیل که در درمان تاکیکاردی، آنژین و هایپرتانسیون به کار می‌رود، مورفین که در انفارکتوس میوکارد و دم حاد ریه استفاده می‌شود، دو قلم دیگر از داروهای ترالی اورژانس هستند. دوپامین (در افت فشارخون شدید)، آمیودارون (موثرترین داروی ضد آریتمی)، دوبوتامین (افزایش دهنده برون ده قلبی)، دگرامتازوم (در آدم مغزی و آلرژی)، هپارین (پس از MI، ترومبوز و آمبولی)، دیازپام (ضد تشنج و سداتیو) سولفات منیزیم (هایپرتانسیون حاملگی و تسریع اجابت مزاج) پروپرانولول (ضد آریتمی و ضد آنژین) فوروزماید و هیدرالازین (هایپرتانسیون) فنیتوئین (ضد تشنج و ضدآریتمی) نیتروپروساید (کنترل فشارخون در بیهوشی) داروهای دیگر ترالی اورژانس هستند که البته استفاده از آن‌ها نیازمند حضور پرستار یا پزشک مجرب درزمینهٔ اورژانس است.

 

معرفی خدمات

در دندانپزشکی دکتر ابوالحسنی خدمات ایمپلنت های دندانی، ترمیمی زیبایی، معالجه ریشه، جرم گیری، پروتز ثابت و متحرک، اطفال، درمان های اورژانس دندان و ... انجام میگیرد.

تضمین کیفیت و ارائه خدمات رایگان در صورت شکست درمان از ویژگیهای دندانپزشکی ماست"


رزرو نوبت

در حال حاضر بیماران محترم می توانند همه روزه غیر از ایام تعطیل از ساعت 15 الی 21 به مطب واقع در بلوار وکیل آباد- حد فاصل اقبال و لادن- نبش وکیل آباد 56 مراجعه حضوری داشته و یا اینکه با شماره تلفن 52-35099150 تماس گرفته و هماهنگی های لازم را با پذیرش دندانپزشکی انجام دهند.